вторник, 28 февраля 2017 г.

Українські Карпати

                              Цікаві факти про Українські Карпати

Найвище розташований населений пункт – село Випчина Чернівецької області розташований на висоті 1100 м над р.м.


Найбільш високогірне місто – Рахів. Середня його висота становить 820 м над р.м. Цьому місту належить ще один рекорд – найбільший перепад висоти між вулицями – 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої 1000 м.
                            

     Найвисокогірніше місце праці та наукова споруда – біостаціонар Львівського відділення інституту ботаніки НАН України, який розташований на полонині Пожижевській (1429 м над р.м.). Включає метеостанцію та сніголавинну станцію. Збудований в 1899 р.


Найглибше розташована лікарня – в селі Солотвин Закарпатської області понад 200 років видобувають сіль вищої категорії. В 1968 р. співробітники Ужгородської філії Одеського НДІ курортології вирішили використовувати мікроклімат солотвинських копалень для лікування хворих бронхіальною астмою. Тут було відкрито алергологічну лікарню на 250 ліжок. Підземні палати, насичені високодисперсним аерозолем кухонної солі, розташовані на глибині 206 і 282 м від поверхні землі у товщі соляного пласта. Тривалість одного сеансу, на який хворі опускаються за допомогою ліфта, становить приблизно дві години протягом 30 днів. Створити на поверхні землі такі умови, як у цій лікарні, неможливо: тут завжди стала температура (+23 градусів) і вологість повітря (до 40%), висока насиченість атмосфери кухонною сіллю (10 мг на 1 см кубічний), абсолютна тиша, повністю безалергічне середовище, а кількість мікроорганізмів в повітрі в 5 разів менше, ніж у найстерильнішій операційній.




Найвище розташований санаторій – в смт. Ворохта Івано-Франківської області на висоті 850 м над р.м. розташовані два санаторії туберкульозного профілю "Гірське повітря” і "Ворохта”.




                                   

Першою геологічною картою в Україні була геологічна карта Карпат, складена С. Сташицем в 1809 р.

Найвище розташована конструкція – в 1996 р. було встановлено 5-метрову стелу на г. Говерла, на якій розміщено державні символи – жовтоблакитний прапор і тризуб.





Найвисокогірніша споруда – на вершині Піп Іван височить кам’яна коробка, що була метеоролого-астрономічною обсерваторією. Урочисте відкриття відбулося влітку 1938 р. Головним астрономічним інструментом був астрограф з діаметром об’єктива 33 см. Під час ІІ світової війни цей будинок, відомий як "Білий слон”, занепав і чекає на воскресіння.



                              
Найвище розташований готель – готель "Беркут”, розташований на Яблуницькому перевалі на висоті 931 м над р.м. і збудований в 1968 р.


Найдовший тунель – залізничний на відрізку Скотарське – Бескид довжиною 1747 м, споруджений в 1887 р.

Найдовший віадук – залізничний міст на відтинку Воловець – Бескид, споруджений в середині 1880-х рр., має висоту 33 м і довжиною 270 м.

Найбільший кам’яний залізничний міст – міст у смт. Ворохта, збудований в 1895 р. При загальній довжині 130 м проліт становить 65 м. Це один з найбільших кам’яних мостів у світі.

Найвище розташована спортивна споруда – неподалік с. Ясиня на висоті 1450 м розташовано спортивно-тренувальну базу Драгобрат. Це унікальна карпатська полонина, багатство якої – достаток снігу. Майже завжди тренувальний сезон тут починається в грудні, а закінчується в квітні. А ось в 1993 р. лижна підготовка продовжувалася рекордний термін – до 15 липня (!)



Найвисокогірніший вокзал – станція "Бескид”, що збудована на висоті 790 м над р.м.

Найбільший духовий музичний інструмент – трембіта, яка становить собою конічну дерев’яну трубу без бокових отворів, сягає 4 м в довжині. Поширена здебільшого на Гуцульщині, Буковині, а на Бойківщині й досі використовується для подачі сигналів про важливу подію в селі. Діапазон трембіти – до 2,5 октав, чутність звуку – понад 10 км.

Музей лісу діє в закарпатському селі Усть-Чорна. Зібрані експонати розказують про важку, небезпечну і разом з тим найбільш масову в цьому краї гір та лісів професію. Тут, зокрема, зібрано цікаву колекцію транспортних засобів всіх часів для лісових робіт – від підвод до трактора ТДТ-40 та естакади для навантаження лісу. Серед експонатів – розсадники молодих ялин, явора, бука, цікаві своїми формами розколи дерев, знайдених після громовиць і буреломів.

Найбільше плоскогір’я розташоване в Чивчинських горах на висоті 1750 м над р.м. у вигляді плоскої вершини гори Палениця.

Найвисокогірніше озеро – Бребенескул, що розташоване на схилі г. Гутин-Томнатик на висоті 1801 м, завдовжки 134 і завширшки 44 м, площа – 4000 кв м, максимальна глибина – 2,8 м.

Найбільше гірське озеро – Синевир в Межигірському районі Закарпатської області (басейн Тереблі). Площа 7 га, глибина – до 24 м. В народі називають "синім оком”, "карпатською Ріцею”. Сильний землетрус, а можливо багатовікові вивітрювання викликали обвал скель, які і загатили долину гірського потоку й утворили озеро на висоті 989 м над р.м.

Найвище гірське болото розташоване в сідловині між полонинами Брескул і Пожижевська на висоті 1800 м. Це субальпійське улоговинне болото у льодовикових карах виникло внаслідок заболочування озер. До таких боліт також належать болота в урочищі Озерному (1750 м) і під г. Бребенескул (1700 м).

"Висяче болото”. Найбільш незвичайним серед боліт вважаються висячі, або схилові, які "туляться” на гірських схилах. Найбільше серед них – Глистове, розташоване на південному схилі однойменної полонини у Гринявських горах на висоті 1450 м. Воно відрізняється досить багатою флорою – тут, наприклад, зустрічаються 17 видів осик. Це болото – пам’ятка природи державного значення з 1975 р.

Печера прозорих стін. Поблизу с. Мала Уголька Тячівського району на Закарпатті недалеко від височини Погар розташована карстова печера, закладена у юрських мармуризованих вапняках і створена двома перпендикулярними камерами завдовжки 5 і 20 м. Стіни їх вкриті молочно-білим прозорим кальцитом із зеленуватими натьоками, які нагадують за формою чудові казкові кам’яні квіти. Має наукове та естетичне значення.

"Перлинова печера”. У 2,5 км від Малої Угольки на вододілі річок Малої та Великої Угольок знаходиться карстова печера, закладена у юрських мармуризованих вапняках і є прикладом дії тріщинуватих вод на слаборозчинні карбонатні породи. Крім сталактитів на стінах утворилися численні кальцитові кульки, які блиском і красою нагадують перлини, звідки й назва.

"Зачарована долина”. У верхів’ях струмка Смерекового в Іршавському районі Закарпаття розкинулось напрочуд мальовниче міжгір’я – Зачарована долина, або Смереків Камінь. Численним скелям заввишки 20 м, що складені світло-сірими кальцитами і залягають серед гідротермально змінених вулканічних туфів, вивітрювання надало дивовижного вигляду. Цей державний заказник площею 150 га приваблює багатьох туристів.

"Долина нарцисів”, що біля м. Хуст на Закарпатті, є єдиним місцем в Україні, де в природних умовах ростуть білосніжні нарциси вузьколисті. На вигляд вони дуже нагадують садові, але квітки більші й досягають іноді 10 см у діаметрі. Живописна долина площею 80 га вкрита суцільним килимом квітів і оперезана пологими гірськими схилами, є пам’яткою природи.

"Протяте каміння” височить поблизу перевалу Німчич на кордоні Путивльського та Вижницького районів на Буковині. Складена вона з розбитих пластів ямненського пісковика, мальовничо насунутих один на одного і сягає 30 м. В ній створилася рідка форма вивітрювання – брама близько 2 м заввишки, яка й дала назву цій групі скель.

"Кам’яна брама”. Поблизу с. Мала Уголька Тячівського району на Закарпатті, в долині Малої Угольки, є незвичайна скеля, яка становить собою своєрідний карстовий міст у мармуризованих вапняках юрського періоду, де карстові процеси проклали прохід завширшки 10 і заввишки 3 м. Ця геологічна пам’ятка має не тільки пізнавальне, але наукове значення як оригінальна форма карсту.

"Скелі закоханих”. На околиці с. Костилівка Рахівського району Закарпаття на протилежних берегах Тиси височіють дві обривчасті скелі заввишки до 20 м з хрестами на височинах. Легенда оповідає, що хрести на скелях встановлені в пам’ять про трагічну загибель молодят Івана і Марічку, батьки яких заважали сватанню закоханих. У відчаї Марічка кинулася зі скелі й загинула. Приголомшений лихом Іван пішов слідом, кинувшись зі скелі протилежного берега Тиси.

Скелі з "ієрогліфами” можна побачити поблизу с. Середнього Водяного Рахівського району на Закарпатті. На східному схилі гори Бужора виходять відкладення міоценового віку, представлені шарами пісковиків, аргілітів та алевролітів. На поверхні пісковиків збереглися численні хвилеприбійні знаки, що свідчать про хвилювання стародавнього моря, а на вигляд нагадують ієрогліфи.

Найбільш вітряне місце в Карпатах – полонина Пожижевська. Вітер зі швидкістю понад 15 м/с (54 км/год) дує тут в середньому 120 разів щорічно.

Полонина Пожижевська є також і найвологішим місцем України – 1593 мм рт. ст. річних опадів.

Найбільш сніжний населений пункт – с. Руська Мокра на Закарпатті – стійкий сніговий покрив лежить тут в середньому 110 днів на рік. Це зумовлено специфікою розташуванням села серед гірських хребтів, які суттєво затіняють територію села від прямих сонячних променів.

Найбільшу кількість сонячної радіації в Українських Карпатах отримує с. Міжгір’я – 2145 МДж/м2, в той час як півострів Крим – 5165.

Село Старуня знову дивує своїми природними несподіванками. Цього разу вона посідає почесне місце найбільш сейсмоактивної місцевості. Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 км2, назва якої – Чудо-Старуня – нагадує про дивовижне поєднання різноманітних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей. Висока сейсмочутливість проявляється у появі тріщин, провалів, рості порогів й невеликих водопадів, грязевому вулканізмі (див. далі), активній динаміці газовиділення, а також у нерівномірному піднесенні – близько 1 м за сім років (!). Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраці, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний "барометр” – унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів.

Поруч Чудо-Старуні є також і найбільший постійно діючий вулкан. На західному березі р. Луковиця, що поблизу цього села, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований вулкан з висотою конуса коло 3 м й довжиною глинистих потоків 10-60 м. З’явився він у 1977 р. внаслідок землетрусу в Румунії й нараховує нині 8 кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її диференціали. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб.


Найбільша повінь, викликана дощами і зливами, сталася 30-31 серпня 1927 р. в Карпатах. Очевидці розповідали, що зливи йшли одна за одною й супроводжувалися грозою, а в епіцентрі дощового фронту випало 315 мм опадів. Підйом рівня води у річках Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця Солотвинська та інших був катастрофічно великим, пік настав вже через 3-4 год. Було затоплено багато населених пунктів у долинах рік (Самбір, Миколаїв, Стрий), бурхливі потоки знесли сіно і зібраний врожай.



Карпати природньо є найбільш селенебезпечним районом – 271 селевий осередок в басейнах Тиси, Дністра і Пруту, а також…

… найбільш лавинонебезпечним. Тут зареєстровано близько 1 тис. лавинних осередків. Снігові маси долають від кількох десятків метрів до 2-3 км зі швидкістю від 1-10 до 80-100 м/с. Об’єми снігу в лавинах в окремих районах становляит від кількох десятків і сотень м3 до 1 млн. і мають величезну руйнівну силу. За даними лавинолога В.Ф. Гриценка найчастіше лавини трапляються в березні (зафіксовано 254) та лютому (104), а найменше в листопаді (5).

Найбільші карпатські лавини із зафіксованих за останнє століття зійшли в 1968 р. на Свидовці з г. Стіг – 300 тис. м3. У 1988 р. на Боржаві об’єм снігу кількох лавин перевищив 500 тис. м3, а двох – 800 тис. м3. Одна з них знищила ліс площею 16 га. Відстань пробігу лавин сягала 3,5 км.

Найщедрішою на град в котрий раз відзначилась полонина Пожижевська – 13 градових днів на рік.

Найбільш грозове місце України – Селятин на Буковині. 45 днів року – грозові. Великий Березний – 43, Рахів – 41 день на рік. Селятин також відомий найтривалішою грозою. В 1948 р. вона почалася 10 червня о 15:30 і закінчилася 12 червня о 4:30, тобто тривала 37 год (!).

Рекорд швидкості росту серед рослин належить навіть не бамбуку, а представнику грибів – веселці смердючій, яка зустрічається в карпатських лісах. За 1 хв шапка піднімається на 5 мм – вона росте просто на очах і вдвічі швидше за бамбук.

Найплодовитішим грибом по кількості насіння є порхавка гігантська (дощовик), яка містить до 7e+12 спор (сім трильйонів).

Найдавніше дерево в карпатських лісах – ялина (смерека). Її походження пов’язане з крейдяним періодом мезозойської ери. І вже на світанку виникнення людства вона використовувалась як рослина-цілитель через свої фітонцидно-бактерицидні властивості. В Україні відомо два дикорослих види ялин – звичайна та гірська.

Найдовговічніше дерево в Україні – тис ягідний. Вік цього релікта може досягати 4 тис. років. У минулому він був поширений по всій лісовій зоні Європи, але повсюдно знищений через дуже цінну деревину –недарма його називають "королівським” або "негній-деревом”. Найбільший осередок тису – Княждвірський резерват в околицях Коломиї Івано-Франківської області площею 206 га. До рекордсменів-довгожителів належить також кедр європейський – до 3 тис. років.

Найвисокогірніше дерево – сосна гірська, її виявлено на схилі гори Піп Іван Чорногорський на висоті 2010 м над р.м. Вона невибаглива, має широку екологічну амплітуду, може рости на кам’янистих сухих скелях і розсипищах з нерозвиненим шаром ґрунту. Дерево має вигляд криволісся висотою 2-4 м або дрібних карликових екземплярів заввишки 20-30 см.

Рекордсменом за висотою можна вважати модрину європейську в Рахові. Коли її зрубали у віці 140 років, вона мала висоту 54 метри.

Найменше дерево з тих, що ростуть в Україні – верба туполиста. Висота її становить 12-15 см, зустрічається на вологих вапнякових скелях в альпійському поясі Карпат, зокрема на г. Близниця.



З першим днем Весни!





«Весна іде, красу несе, а тій красі радіє все!» Хоч і холодно поки що, але Зима по-тихесенько відступає. І вже скоро Весна повноправно почне нас радувати своїми ніжностями.  А перший день Весни це радісний день! Усіх вітаю з початком Весни!




воскресенье, 12 февраля 2017 г.

Віртуальна екскурсія містами України






У Тернопільській області є місто схоже на вишеньку посередині торта йменоване Заліщики. Чому таке порівняння? Та тому що місто огорнене петлею Дністра. Вигляд, направду, крутезний! Населення поселення налічує всього близько 10 тисяч чоловік, проте це не заважає бути йому популярним у широких і вузьких колах.

Луцьк – то серце Волині, її краса, її гордість та історія. Місто тепла та приємностей, привітних людей і не відлякуючих цін. У ньому зовсім не пафосно та дуже гармонійно. Це обласний центр Волинської області, який вирізняється чудовим поєднанням у собі старого та наднового.Стара назва Луцька була Лучеськ, а походила вона, кажуть, від місця розташування, адже місто було огорнуто вигином ріки, яку ще називають «лук». За іншою версією від імені вождя дулібів, які проживали тут, - Луки, який, за легендами, і започаткував славне місто.
Засноване місто близько 1000 року, коли Володимир Великий приєднав Волинь до Київської Русі. У 1340 році Луцьк стає столицею тодішнього славного чималого Галицько-Волинського князівства.
Тоді і був зведена найвеличніша пам’ятка сучасного Луцька, яку відвідував чи не кожен - Замок Любарта (Верхній замок або ж просто Луцький замок). Це споруда готичного стилю, таких в Україні небагато. Замок дуже славний та гарний, про нього знають і поза межами України. Споруда будувалась дуже довго, будівництво було завершено аж у 1542 році, а розпочато ще у 1340-му. Саме тому, окрім готики, тут ще й відчутна епоха Ренесансу. Замковий комплекс складається із трьох веж, оборонних стін, кафедральний собор Івана Богослова. Це справді величне місце, гуляючи територією замку тут оживають литовські князі Любарт, Вітовт, Ягайло, Свидригайло та римський імператор Сигізмунд.

Місто Чернівці – це обласний центр найменшої області України. Це історична столиця Буковини. А ще Чернівці – то справжній культурний та архітектурний осередок. Їхати сюди потрібно на довго, адже одного дня мало для звідання усіх чудес міста.У місті налічується 706 пам’яток архітектури (!), 20 із яких загальнонаціонального значення. Звісно, про всі ми Вам не розкажемо, але про головні коротко:
• Безумовно, найвизначніша пам’ятка – ансамбль колишньої Резиденції митрополитів Буковини і Далмації, у стінах якої зараз справжня альма матер – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Комплекс цих архітектурних споруд офіційно визнаний всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО. Варто лише поглянути на фото цих споруд і вже не ймеш віри у його вишуканість і красу. До того ж, у 2012-13 роках на території університету знімали фільм-прорив українського кінематографу «Тіні незабутих предків».


Львів - місто, яке зачаровує з першого погляду. Кожна вуличка Львова наповнена стародавнім шармом, ароматами кави, духом романтики і архітектурною довершеністю. Кожен його елемент приховує цікаві історії та інтригуючі загадкові легенди. Львів - це культурна столиці України, Львів неповторний та незмінний, Львів - історія, що втілена у силуетах його архітектурних композицій. Це місто, яке "охороняють" кам'яні благородні леви та яке змусить Вас повірити в мрію. Загадковості Львова не має меж.«Місто із запахом кави та шоколаду», «Місто серед дощів», «Серце Галицької землі», «Маленький Париж», «Український Лондон», «Культурна столиця Європи», «Місто Лева» – це все імена та епітети справжнього галицького міста під назвою Львів, яке розкинулось в мальовничому Передкарпатті.
Вже понад сім століть історія творить цей прекрасно- заворожуючий  куточок, що розташований на заході України. Львів вабить своєю неповторністю, своїм живим стилем та особливим колоритом кожної з його вуличок. Місто славиться великою кількістю видатних місць та пам'яток архітектури, адже не дарма це -   культурна столиця України.
















Місто молоді, місто науки, місто парків, місто пам’ятників – місто Рівне. Північ України застелена прадавніми лісами, мабуть саме це надихнуло архітекторів сучасного міста, проектувати його наче у лісі. Ви не знайдете тут вулиці без дерев, клумб чи акуратно підстрижених кущів. Зелень, що буяє довкола надає неповторної, свіжої атмосфери всьому Рівному.Офіційною датою заснування міста прийнято вважати 1283 рік. Проте, в місті та його околицях археологи знаходять свідчення значно давніших поселень. Місто розкинулось на берегах мальовничої ріки Устя. Із самого початку це не було місто в сьогоднішньому розумінні, тут розташовувалась фортеця, а згодом маєток кількох знатних родів. В часи розквіту, а це з 15 століття і практично до 19 містом володіли: Острозькі, Любомирські, Конецпольські…
У 17 столітті Рівне отримало Магдебурзьке право і з цього часу почалось його стрімке зростання. Тут розігрувались батальні сцени епохи визвольних змагань Хмельницького, Північної війни, місто знало навали турок та татар, у 1919 році стало столицею Директорії… Статус міста, в сучасному розумінні, Рівне отримало у 1939 році.

Ужгород - невелике і найвіддаленіший західне містечко в Україні.

Його називають золотими воротами України в Європу, а ще перлиною Карпатського Єврорегіону. У місті живуть люди різних національностей: угорці, словаки, українці, росіяни, євреї, німці.
Ужгород — одне з найдавніших міст Україні з багатющою історією. За свій вік Ужгород кілька разів змінював правителів, про що нагадує архітектура міста. Любителі старовини прагнуть на відпочинок до Ужгорода, щоб познайомитися з історичними пам'ятниками і з різноманіттям архітектурних стилів.

пятница, 10 февраля 2017 г.

Найсухіша пустеля планети зацвіла розмаїттям квітів

                Феномен Ель-Ніньо, що загрожує Південній Америці небезпечними ураганами, повенями і зсувами, призвів до несподіваного явища в пустелі Атакама на узбережжі Чилі.
 Найпосушливіше місце на планеті вдруге за рік покрилося яскравим квітковим покровом.
      Пустеля Атакама вважається найсухішою на Землі. На її території дощ випадає раз на кілька десятків років. Рівнинна частина пустелі практично позбавлена живих організмів, зустрічаються тільки лишайники, синьо-зелені водорості та дрібні кактуси.
         Однак сильний Ель-Ніньо в цьому році обрушив на Атакаму надзвичайно сильні опади.
У результаті сплячі цибулини і різоми дали паростки. Бляклі рівнини Атаками вкрилися жовтими, червоними, фіолетовими і білими квітками - ноланами, бомареями, родофіалами, фуксіями та мальвами.

Вперше пустеля зацвіла в березні, після несподівано інтенсивних дощів, через які в Атакамі почалися повені і загинуло близько 40 осіб. Зараз, і це ще більш безпрецедентно, рослини зацвіли вдруге за рік, перед початком південного літ

четверг, 9 февраля 2017 г.

вторник, 7 февраля 2017 г.

Новорічне свято







Розробка уроку у 6 класі. Вітер: причини виникнення, напрямки, сила, швидкість вітру, їх визначення сучасними приладами та візуально. Місцеві вітри.

Вітер: причини виникнення, напрямки, сила, швидкість вітру, їх визначення сучасними приладами та візуально. Місцеві вітри.
Мета: сформувати в учнів уявлення про поняття  «повітряні маси», «вітер», розповісти про вітер і причини його утворення, продовжити  знайомство з будовою метеорологічних приладів (флюгера); формувати вміння будувати розу вітрів; розвивати пам'ять, математичні здібності; виховувати розуміння важливості використання енергії вітру в практичній діяльності людини.

                                     Хід уроку
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.              Задача .
2.              «Інтелектуальна розминка»
Ø  Що таке атмосферний тиск?
Ø  Який тиск вважають нормальним атмосферним тиском?
Ø  Як називається прилад для вимірювання атмосферного тиску?
Ø  З яких шарів складається атмосфера Землі?
Ø  Де знаходиться озоновий шар?
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
1 . Бесіда
§  Чи доводилося вам спостерігати вітер великої сили?
§  Які події і явища супроводжують сильний вітер?
§  Що ви знаєте про утворення вітру?
§  Як можна визначити силу вітру?
§  Як ви вважаєте, чому вітри часто називають мандрівниками


ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

       Вступне слово
Угадай, хто це? Він багатоликий, як великий актор: сьогодні він «грає роль» пустотливого хлопчика – ганяє папірець тротуаром, ласкаво тріпає листя дерев;
 А завтра «перевтілюється» в могутнього богатиря, який легко може вирвати дерево з корінням, зруйнувати будинок. Він то ласкавий, то підступний, то сердитий, то добрий, він руйнівник, і творець, і жартівник, і трудівник. Хто ж це ?
Правильно – це вітер, невтомний мандрівник земними просторами. Ніхто з ним не зрівняється за кількістю і довжиною намотаних навколо Землі доріг.
Тепер ближче познайомимося з причинами виникнення вітрів, їхніми різновидами і значенням.
Vивчення  нового матеріалу
                                План вивчення нового матеріалу
1.           Вітер: причини виникнення, напрямки,сила, швидкість вітру.
2.                   Спостереження за вітром за допомогою сучасних приладів та візуально.
3.                   Місцеві вітри.
1. Вітер: причини виникнення, напрямки, сила, швидкість вітру
Прийом «Слово вчителя»
Вітер — це рух повітря відносно земної поверхні й розміщених на ній предметів, переважно в горизонтальному напрямку. Вітер виникає внаслідок різниці між тиском у двох частинах атмосфери над поверхнею Землі. При цьому повітря завжди рухається від району високого тиску до району нижчого тиску. Чим більша різниця атмосфери тиску між ними, тим сильнішим буде вітер,                                                                                    ,
Вітер має важливе значення у формуванні погоди. Це ми всі відчуваємо на собі. Повіє вітер з Арктики — стає помітно холодніше, особливо взимку. Якщо ж вітер із півдня — чекай влітку спеки, а взимку відлиги.  ,
Скрізь на Землі вітер дме не по прямій лінії яка сполучає райони з високим і низьким тиском. Повітря, рухаючись, постійно відхиляється вбік. Це пов’язано з обертанням Землі навколо своєї осі. Під дією сили обертання Землі повітря відхиляється праворуч у Північні півкулі і ліворуч у Південній, тому вітри в Північній півкулі навколо центру низького тиску дмуть в напрямі проти годинникової стрілки а навколо центру високого тиску — за годинниковою стрілкою. У Південній пікулі все навпаки.
Ви, напевно, бачили фотографи Землі з космосу, на яких зобра­жено закручені у спіраль хмари« Це пов’язано з обертанням нашої пла­нети навколо своєї осі.
Розгляньте фото поверхні Землі, які зроблені з космосу. Що ви бачите на цих фотографіях?(Слайд )
Найвідомішими переміщеннями повітря, є циклони та антициклони. Циклони — це величезні вихори повітря, спричинені зниженим тиском. Мінімальний тиск припадає на центр (око) циклону. У поперечнику циклони досягають 1000-3000 км. Проходження  циклонів супроводжується посиленням вітру, опадами, різкими коливаннями температури. Циклони здебільшого рухаються зі швидкістю до 30 км/год.
Антициклон — це зона підвищеного тиску з максимальними його значеннями у центрі. Поперечники антициклонів сягають тисяч кілометрів. Із ними пов’язана малохмарна суха погода. Антициклони нерідко ніби зупиняються над певними районами Землі.
В атмосфері нашої планети завжди є циклони й антициклони. Одні з них  зароджуються, інші зникають, і так без кінця й краю.
2. Спостереження за вітром за допомогою сучасних приладів та візуально
Вітер — одна зі складових погоди, спостережених і вивчених метеорологічними службами. На метеостанціях ведуть постійні спосте­реження за напрямком, швидкістю і силою вітрів. У приземних шарах атмосфери з цією метою використовують флюгер або більш досконалі прилади, наприклад анеморумбометр. Установлюють їх на відкритому місці на певній висоті. .       ( Слайд )
(Учитель демонструє учням флюгер та пояснює його будову.)
 Найважливіші частини флюгера — стержень, флюгарка, пласти­на. За відхиленням пластини можна визначити силу вітру. Флюгарка вільно обертаєтеся на стержні і гострим кінцем завжди спрямована про­ти вітру. Коли йдеться про напрямок вітру, мається на увазі сторона горизонту, звідки він дме. Наприклад, вітер, який дме з півдня,називається південним. У різних районах Землі переважають вітри з різни­ми напрямками. Напрямок вітру змінюється не тільки в просторі, але і            в часі, наприклад, улітку на більшій частині території України пере­важають західні вітри, а взимку – східні.
(Учитель демонструє учням зображення рози вітрів.)                  (  Слайд )
Роза вітрів є графіком, що складається з восьми відрізків, які перетинаються між собою і вказують основні й проміжні сторони горизонту. На відрізках рози вітрів відкладається кількість днів, протягом яких переважав певний напрямок вітру, а потім усі точки поєднуються суціль­ною лінією. Роза вітрів унаочнює уявлення щодо повторюваності вітрів різних напрямків у певній місцевості за певний період часу.
 Прийом «Географічний практикум»
Учитель разом з учнями за даними спостережень за па; дує розу вітрів за місяць і пропонує їм визначити, які вітри переважали у місцевості в цей період та яку погоду вони обумовили.
§   Прийом «Домашня   Заготовка»
Учні виступають із повідомленнями про швидкість і силу
Зразок  повідомлення
Найсильніші вітри на земній кулі відзначаються на Антарктичному  континенті. Холодне повітря зумовлює появу тут постійних і дуже сильних вітрів, особливе взимку, коли їхня середня добова швидкість може перевищувати 40 м/с, а в  окремі моменти — 60 м/с. Далеко   не кожен автомобіль може розвинути таку швидкість. Уже при швидкості ЗО м/с вітер класифікується як ураганний. Разом із низькими температурами повітря ці вітри створююсь надзвичайно суворі природні умови в Антарктиді.
§   Прийом «Мозковий штурм»
Учні об’єднуються в групи і формулюють відповідь на запитання
§   Яке значення мають вітри?
(Учитель доповнює відповіді груп.)
§   Прийом «Слово вчителя» (продовження)

Переміщаючись на величезні відстані, вітри переносять тепло і            вологу, перемішують води у Світовому океані, беруть участь у процесі формування різних форм рельєфу. Вітер виносить із міст забруднене промисловими підприємствами й автомобілями повітря. Основною перевагою вітру є його повсюдне поширення і невичерпність, тому люди  здавна використовували його енергію. Він надає руху вітрильним суднам, переміщує сухопутні вітрильні візки - буєри, примушує оберта тися вітродвигуни. Ще в Стародавньому Єгипті використовували вітряні двигуни для подавання води на поля. Вітер надавав руху жорнам млинів,  що змелювали зерно на борошно, кавові зерна, деревину на натуральну фарбу для ниток і тканин тощо.
У наш час енергія вітру використовується для вироблення електроенергії. Особливо широкого розвитку це набуло в одній із країн Західної Європи — Нідерландах. В Україні вітрова станція побудо­вана в Криму — поблизу озера Донузлав, у Донецькій області — поблизу Азовського моря, в Одеській області — поблизу Чорного моря.
На жаль, поки що енергія вітру використовується недостатньо. Є і негативні моменти в діяльності вітрів: сильні вітри на морях неодноразово ; спричиняли аварії кораблів, на суходолі знищували насадження, руйнували цілі населені пункти.  Вітер катастрофічної сили – одне із  найнебезпечніших для людини явищ природи. Неодноразово відзначалися випадки, коли вітер піднімав у повітря автомобілі й автобуси,  виривав із корінням столітні дерева, валив підйомні крани. Із величезною швидкістю рухається повітря всередині невеликих, але надзвичайно потужних вихорів — смерчів. В Америці, де вони є досить поширеним явищем, ці вихори дістали назву «торнадо»; Вихор діаметром понад 100 м «усмоктує» пісок, ґрунт, плоди  дерев, дрібні предмети. Нерідко трапляються випадки, коли смерч піднімає в небо воду з водойм із живими організмами.  У результаті випадають «дощі» із жаб, оселедців. Швидкість, повітря в такій повітряній «каруселі» іноді досягає швидкості пасажирського літака, із метою зменшення наслідків таких вітрів людині необхідно їх вивчати, навчитися вірогідно прогнозувати їхнє формування і розвиток. Особливо важливе значення це має для діяльності авіаційного і морського транспорту, сільського господарства.
 Прийом «Географічні« кінозал»                                     
Учитель організовує перегляд короткого відеофрагмента про тор- !о з подальшим його обговоренням
3. Місцеві вітри (Слайди).
(Розповідь учителя супроводжується запитаннями до учнів, за­вданнями для роботи зі схемою).
У земній атмосфері виділяють постійні й змінні вітри. Перші пов’язані з основними поясами атмосферного тиску на Землі. Вздовж екватора простягнувся пояс низького тиску. Далі на південь і північ ат­мосферний тиск підвищується і досягає максимуму близько 30—35° північної і південної широти. Потім тиск знову знижується, досягаючи найнижчих значень у поясі 60—65°, а до полюса знову підвищується.
Ми вже знаємо, що головною причиною утворення вітру е нерів­номірність атмосферного тиску на земній поверхні, причому чим більшою є різниця тисків, тим сильніший вітер. Оскільки атмосферний тиск залежить від температури повітря,в основі виникнення вітру ле­жить різниця в нагріванні окремих ділянок земної поверхні. Переко­натися в цьому ви зможете, розглянувши схему утворення вітру на при­кладі бризу.
(Учитель організовує роботу учнів зі схемою утворення бризу.) (Слайд)
Бриз - це легкий вітер, що формується на березі моря, озера або іншої великої водойми. Він охоплює смугу поверхні водного простору
і суходолу завширшки в кілька кілометрів. Найкраще спостерігати бриз у сонячний  літній день: поверхня суходолу швидко нагрівається стає таким гарячим що без взуття довго не встоїш. Температура повітря над суходолом зростає. Повітря розширюються, легшає і піднімається нагору -  над суходолом утворюється область низького атмосферного тиску. Температура води значно нижча, тому і повітря над більш прохолодне, отже  ,більш важке. Над водою формується область високого тиску. Подібно до річки, що стікає з гір на  рівнину, повітря починає переміщуватися з області високого атмосферного тиску в область низького. Різниця в атмосферному тиску між суходолом і водоймою незначна, тому бриз дме зі швидкістю до 6 м/с він колише листя,  жене до берега невеликі ХВИЛІ.

§   Поясніть, де в цей час перебуває повітря, що було над суходолом.
Воно піднімається вгору, остигає і на висоті 1—2 км розтікається в різні боки. Частина його опиняється над водою, на місці повітря, що вітер поніс у бік суходолу. Так утворюється денний бриз. Уночі ситуація змінюється. Поверхня суходолу швидко остигає, і над ним утворюється область високого атмосферного тиску, а над водою формується область низького тиску. Нічний бриз у приземному шарі переміщує повітря із суходолу в бік водойми. Бриз можна порівняти з маятником: удень він рухається від моря до суходолу, а вночі — у зворотному напрямку.
Бриз впливає на невелику поверхню завширшки в кілька кілометрів, а є вітри, що діють на території в тисячі кілометрів. Ці вітри- гіганти переміщують повітряні маси — великі частини тропосфери з однорідними властивостями. Розміри повітряних мас можна порівняти з розмірами частини материка або океану, тому, переміщуючись на величезні відстані, вони довго зберігають свої властивості, у першу чергу температуру і вологість. Пригадайте, як узимку мороз змінюється відлигою, а пізньою весною спостерігаються заморозки.
§   Поясніть, як і чому це відбувається;
Ці повітряні маси приносять ту погоду, що е характерною для місць, де вони формувалися. Таким чином, ми ніби опиняємося в тому районі, звідки вони прийшли. Залежно від місця формування виділя­ють кілька типів повітряних мас: екваторіальні, тропічні, помірні; арк­тичні й антарктичні. Назви повітряних мас точно вказують на ши­роти, над якими вони формувалися. Ви вже знаєте, які там середні температури, і зможете визначити, як зміниться температура повітря, якщо над територією України опиняться арктичні або тропічні повітря­ні маси. Переміщуються повітряні маси завдяки дії потужних вітрів. Існування більшості з них пов’язане постійним рухом повітря з поясів із переважанням високого тиску до поясів із низьким тиском. Тому вітри називають постійними.                                               
До постійних вітрів належать пасати, які протягом усього року дмуть в одному напрямку: із тропічних широт  до екваторіальних. Назву  «пасати» зумовило іспанське словосполучення «viento di pasada”, що означає «вітер, що сприяє переїзду». Цей термін широко вживався часів вітрильного флоту, коли мореплавці використовували дію па­тів під час плавань із Європи до Америки.
§   Поясніть, як моряки використовували дію пасатів. Покажіть це на карті;
Пасати надавали руху кораблям: Колумба, Маґеллана, Кука й інших сміливих підкорювачів океану. Учені пояснили процес утворення цих вітрів, спираючись на розуміння причин, що приводять у рух повітря. Але якби пасати віяли під прямим кутом із тропічних широт до екваторіальних, то вітрильники опинилася б біля берегів Африки. Справа в тому, що внаслідок обертання Землі навколо своєї осі потоки повітря відхиляються праворуч у Північній півкулі і ліворуч у Півден­ній. Тому пасати Північної півкулі дмуть не в південному, а південно- західному напрямку, а пасати Південної —не в північному, а в північ­но-західному напрямку.
Крім пасатів до постійних вітрів належать північно-східні, пів­денно-східні й західні вітри. Нас, жителів помірних широт, найбільше цікавлять західні вітри. Теплими зимами попередніх років ми завдячу­ємо саме їм, вони забезпечили постійне постачання на територію Укра­їни повітряних мас із високою для нашої зими температурою. Крім вітрів, що дмуть в одному напрямку, існують вітри, які змінюють на­прямок протягом року.
Мусон, як і бриз, теж можна назвати вітром - «маятником», але він змінює свій напрямок тільки двічі на рік. Його «адреса» — тропіч­ні широти, прикордонні між материками й океанами райони Землі. Особливо активно вони дмуть на берегах Індійського океану, наприклад на півострові Індостан .

Прийом «Географічний кінозал»
Учитель організовує перегляд мультфільму «Чому дме вітер?»
VI.   УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
§   Фронтальне опитування
ü І. Чому вітри відхиляються від свого руху? 

Що таке «циклон» і «антициклон»? Як вони утворюються?
ü  Чи доводилося вам спостерігати вітер великої сили?         
ü Які події і явища супроводжують сильний вітер?
ü Що ви знаєте про утворення вітру?
ü Як можна визначити силу вітру?'
ü Як ви!вважаєте, чому вітри часто називають мандрівниками?
Прийом «Робота в парах»
Учитель об’єднує учнів у пари і видає, їм картки з твердженнями. Протягом 5 хвилин учні повинні знайти помилки і неточності правильне надписати зверху, заповнити пропуски.   І
1.   Атмосферне повітря тисне тільки на тіла і предмети, що розташовані на поверхні Землі.
2.   Силу вітру вимірюють за допомогою...
3.   Атмосферний тиск дорівнює масі стовпа повітря, що тисне.
4.   Із висотою тиск збільшується.
5.   До постійних вітрів належать...
6.   За нормальний прийнятий тиск атмосферного повітря на рівнем моря на широті ... за температури повітря 0°С, що в цих умов становить ... мм рт. ст.
7.   Для вимірювання атмосферного тиску використовується термометр.
8.   Різке зниження тиску передбачає...
9.   До змінних вітрів належать...
10. Якщо тиск повільно, але неухильно піднімається, то протягом двох-трьох днів варто очікувати...
IV.        ПІДСУМКИ УРОКУ
Передаючи один одному уявний мікрофон, учні відповідають на запитання.
1.   Що найбільше запам’яталося на уроці?
2.   Що викликало ускладнення?
Опрацюйте відповідний матеріал підручника.
  Провести власний дослід : налити  в блюдце 1-2 ложки води  та поставити на підвіконня. Через день подивитися і записати результати.

https://sswww.youtube.com/watch?v=RY_1TIJ5cCs Цікаві факти про Європу