Цікава географія

Євразія – цікаві факти: 
Першу карту, на якій були зображені Європа, Азія і частина Африки, склав давньогрецький вчений Ератосфен Кіренський (III в. До н. Е.). Вона була дуже недосконала. Суша займала більшу частину карти. 
Протока Босфор – найвужча міжконтинентальна протока у світі. Її ширина — 750-3700 м. Назва означає «бичачий брід».
 Керченська протока, що з’єднує Чорне та Азовське моря, — наймілководніша у світі: у її судноплавній частині, глибина становить 5-15 м. 

Найбільший у світі архіпелаг — Зондські острови. Він складається з 10 000 островів.
 Найвища гірська система Євразії та світу — Гімалаї — складається з декількох паралельних хребтів, які простягаються з північного заходу на південний схід на 2400 км. Найвищий з них — Головний Гімалайський хребет. Тут знаходяться 11 найвищих вершин світу, висота яких перевищує 8000 м. Якби каміння Гімалаїв розкидати рівномірно по всій поверхні Землі, то її середня висота підвищилася б до 18-20 м. 
Найвищу точку Євразії та світу Джомолунгму вперше підкорили 29 травня 1953 новозеландець Едмунд Хілларі і місцевий житель Норгей Тенцінгс у складі англійської експедиції Джона Хаїта. Перше в світі нічне сходження на Еверест здійснили українці Сергій Бершов з Харкова та Михайло Туркевич з Донецька.
 В Євразії знаходиться найвище нагір’я світу — Тибет. Воно охоплює територію близько 2 млн км2, що майже дорівнює площі Гренландії, або чотирьом територіям України. Середня висота Тибету близько 4000 м, а деякі хребти підносяться до шести-і семикілометрової відмітки. Тибет — високогірна пустеля, тут є гейзери і гарячі джерела. 
Найбільше вулканів на Тихоокеанському узбережжі Євразії. Це вулкани Камчатки. Курильських, Японських, Філіппінських, Зондських островів. Тільки на Камчатці і Курильських островах зосереджено 199 вулканів, серед них 67 діючі. 
Виверження вулкана Безіменного на Камчатці в 1955 р було найпотужнішим у XX столітті, попіл, викинутий вулканом, досяг Британських островів.


 І під кінець, декілька коротеньких фактів з життя Євразії. 
Сама швидковиростаюча рослина — бамбук, за день виростає на 90 см.
  •  

 Максимальна середньорічна кількість опадів випадає в Черапунджі — 11700 мм на рік.
  •  Найпівнічніша з усіх столиць світу — Рейк’явік (Ісландія).

 • Алтай в перекладі з монгольської — «Золоті гори».
 • Кунь-Лунь в перекладі з китайської — «Цибулеві гори», тобто  окремі схили, які поросли диким цибулею.
 • На Малайському архіпелазі росте дерево дуріан, що має плоди з виключно ніжним смаком і таким огидним запахом, що людям заборонено вносити їх в громадський транспорт.
 • У східних берегів Євразії — найглибша океанічна западина — Маріанська (11022 м).

Які  представники тваринного світу найрозумніші?

Ці тварини, як з’ясувалося, мають неабиякий інтелект.
Люди завжди вважають, що вони найрозумніші істоти на планеті. Проте не варто недооцінювати інтелекту тварин.Виявляється, вони теж мають неабиякі розумові здібності і можуть навіть здивувати своїми знаннями та кмітливістю. Тож яких тварин можна вважати найрозумнішими?


Дельфіни. Саме їх вважають найрозумнішими тваринами у світі. Вага мозку дельфіна на 300 г більша, ніж у людини. Крім того, у них удвічі більше звивин. Учені вважають, що дельфіни розрізняють близько 14 тис. звукових сигналів, які виконують роль своєрідної «мови». Вони також відгукуються на своє ім’я, мають самосвідомість, «соціальну свідомість» й емоційне співчуття.




Коні. Недарма ці тварини часто потрапляють до таких рейтингів. На користь коней свідчить те, що вони доволі непогано запам’ятовують дорогу, якою їдуть. Траплялися випадки, коли коні приїжджали самі додому на відстань понад 50 км.


Шимпанзе. Приматів недаром вважають найближчими нашими родичами. Ці тварини не вміють говорити, зате чудово розуміють мову жестів, уміють створювати знаряддя праці. Вчені стверджують, що в інтелектуальному плані між дитинчам шимпанзе і дворічною дитиною немає ніякої різниці.



 Кішки. Кішки легко навчаються. Їх відрізняє уміння пристосовуватися. Однак, на відміну від собак, вони не танцюватимуть на задніх лапках лише для того, щоб порадувати господаря. В якійсь мірі це теж є ознакою інтелекту.


Собаки. Тут усе залежить від дресирування і навчання. За умови правильних занять із собакою, тварина здатна розуміти 250 слів і жестів, рахувати до п’яти, здійснювати прості математичні дії. До речі, найрозумнішою породою вважаються пуделі.


 Білки. Це ще й хитра тварина. Отримавши одного разу частування від людини, вони неодмінно будуть вимагати його знову. Причому, чим більше даватимете, тим для них краще. Білці багато не буває, все зайве вона просто сховає на  потім.   

Папуги. Найрозумнішими серед папуг вважають породу жако. Хоча вони лише повторюють слова, які часто чують, не розуміючи при цьому їхнього значення, за наявності належного навчання вони здатні на багато більше. Вчені стверджують, що папуги цілком можуть асоціювати слова з предметами, квітами і формами.  

 Свині. Ці тварини дуже добре навчаються, мають також чудову пам’ять. Учені провели низку досліджень, у результаті чого виявили, що свині є одними з найкмітливіших представників фауни. Вони також легко звикають до нового розпорядку дня.  


                                           


1. Найвища гора України — Говерла в Українських Карпатах в Полонино-Чорногорському масиві, в межах Закарпатської області; її висота 2061 м над рівнем моря. 

2. Найбільше плоскогір'я в Україні знаходиться в Карпатах на висоті 1758 м над рівнем моря. Це пласка вершина гори Паляниця у їхній східній частині —Чивчинських горах. 

 3.Найбільшою низовиною є Полісся Українське, що займає крайню північно-західну та північну території України і є складовою частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям. На Заході Українське Полісся складається з найбільш заболоченої його частини — Волинського та Рівненського Полісся. Висоти даного регіону не перевищують 150-200 м. 

4. Найбільшим морем, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин (80-120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають ріки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.

5. Найбільша затока поблизу берегів України — Таганрозька. Довжина її 150 км, ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5 м. 
6.
Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач — острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.

7. Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа — 1,5 кв. км; належить до Одеської області.

8. Найбільший півострів в Україні — Кримський, площею 25,5 тис. кв. км. Омивається Чорним та Азовським морями. На півночі сполучається з материком Перекопським перешийком. Більша (рівнинна) частина півострова зайнята Причорноморською низовиною, на півдні підносяться Кримські гори.

 9.Найбільша коса, тобто вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена з материком, — Арабатська стрілка довжиною 115 км.

 10.Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксеннінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.

11. Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.
Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина 8,0 км, площа 24,2 кв. км, максимальна глибина 58,4 км.

 12.Найбільша штучна водойма, тобто водосховище, якщо йдеться про площу водного дзеркала, — Кременчуцьке, у середній течії Дніпра 2252 кв. км. Довжина 149 км, ширина до 28 км, об'єм води 13,5 куб. км.

 13.Найбільший водоспад в Україні — Учансу. Вода падає майже прямовисно з виступу Головного пасма Кримських гір з висоти 98,5 м, навесні стік значно збільшується, а влітку водоспад майже пересихає. Навколо Учансу — заповідний ліс з кримської сосни, вічнозелених чагарників.

 14.Найдовша печера в Україні — Оптимістична, що знаходиться в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 175 км ходів на глибині 20 м. Це одна з найдовших печер у світі. Поруч, теж в Тернопільській області, розташована друга за довжиною печера Озерна, довжина її лабіринту 114 км.

15. Найдавніший землетрус на території сучасної України, про який збереглися дані, датований 63 роком до н.е. і дістав назву Пантікапейського. «В той час, як Мітридат справляв на Боспорі свято Церери, раптом стався такий сильний землетрус, що, кажуть, за ним почалися страшні зруйнування міст і полів»,—свідчить давнє джерело. За даними розкопок можна припустити одночасні характерні пошкодження кам'яних будівель в таких населених пунктах: Пантікапей (на території сучасної Керчі), Німфей, Кітей, Пормфій.

 16.Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України були видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» — збірник норм права Ярослава Мудрого — встановила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Вже в той час на території Київської Русі, зокрема у Володимир-Волинському князівстві, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де регламентувалися полювання та деякі інші види природокористування.

17. Ця чи не найдавніша гора розташована поблизу села Дністрово-Кам'янка на Дніпропетровщині. Вона має цікаву властивість — створювати шум у безвітряну погоду. Про гору-барометр місцеві мешканці знають: коли гора «шумить» — чекай зміни погоди. І вони ще ніколи не помилялись. Секрет того явища в тому, що узвишшя розташоване в районі повітряної течії, або простіше — на протязі. Цю особливість природи використовували спостережливі предки, вибираючи місця для будівництва вітряків. Досі в народі розповідають про чудо-млин, який колись стояв неподалік і безупинно крутився навіть у найспокійнішу погоду.

18. Співучі піски... Подібне явище спостерігається в багатьох районах світу. Схоже існує і в Україні, поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.

19. На звання найдавнішої річки може «претендувати» річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а «Словник гідронімів Української СРСР» інформує, що це річка, яка «нікуди не впадає», і подає її «прописку» — басейн Прип'яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає 20 метрів завширшки, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатися до Турії, Прип'яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.

20. Найстарішим деревом в Україні вважається 1300 річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

21. Азовське море серед усіх морів земної кулі найбільше врізається вглиб материка, а саме у Східноєвропейську рівнину. До того ж воно наймілководніше з усіх морів нашої планети. Середня глибина його досягає лише 8 м, а найбільша не перевищує 14 м, тобто висоти п'ятиповерхового будинку. Тому під час осінніх штормів тут дуже небезпечно для кораблів не стільки потонути, скільки розбитися о морське дно.


  • Наша країна набагато цікавіша ніж здається! Пропонуємо Вашій Увазі цікаві факти про Україну, які Ви можливо не знали.
  •  Станція метро«Арсенальна» у Києві — найглибша у світі. Вона проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки.

  •  Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.
  •  Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На You tube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.
  • Олешківські піски часто називають українською "Сахарою". Площа пісків, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області, становить понад 160 тисяч гектарів, що робить їх найбільшою пустелею Європи. Олешківські піски добре видно з космосу.


  • На конкурсі краси мов в Парижі в 1934 році українська мова зайняла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла друге місце, після італійської.







Цікаві факти про Стародавню Грецію
Греція подарувала людству геніальних філософів і вчених, дала походження тисячам сучасних слів і пояснила деякі фізичні явища. Цікаві факти про Стародавню Грецію дозволять читачеві ближче познайомитися з цією колискою світової цивілізації.


• Стародавня Греція складалася приблизно з півтори тисячі окремих міст-держав, найбільшим з яких було Афіни. Незважаючи на те, що кожен з полісів мав свої закони і армію, конфлікти між ними були повсякденним явищем.
••• Керувалися грецькі міста зборами всіх дорослих жителів чоловічої статі або колегією найбагатших городян, які називалися олігархами - «правлячою меншістю».


••• Середня тривалість життя жінок в Стародавній Греції становила 36 років, у чоловіків - 45. Дитяча смертність була дуже високою, половина дітей вмирала ще в перший рік життя.
••• Вираз «внести свою лепту» прийшов до нас із Греції. Внеском називалася сота частина драхми (давньогрецької грошової одиниці), яка була дуже дрібною розмінною монетою.
••• На перших монетах особи богів і героїв карбувалися в анфас. На таких зображеннях дуже швидко стирався ніс, тому пізніше греки перейшли на профілі.


Швейцарія

Що ми згадуємо в першу чергу, коли мова заходить про Швейцарію? Банки, годинник, шоколад, сир, складані ножі ... і, мабуть, все на цьому. А адже Швейцарія - дуже цікава країна, про яку можна знайти безліч цікавих фактів. Деякі з них ми і представляємо вашій увазі.
На сьогоднішній день Швейцарія - єдина держава-конфедерація на Землі.
У цій країні немає жодного міста з числом жителів більше мільйона. Більше того, у Швейцарії відсутні навіть міста-пятсоттисячники.
•••У Швейцарії чотири державні мови: німецька, французька, італійська та ретороманська. У повсякденному житті швейцарці часто спілкуються на забійній суміші з усіх цих чотирьох мов.
•••Згідно з швейцарськими законами, референдуми в країні можуть проводитися кожну неділю. На насправді вони проходять набагато рідше: пару раз на рік. На одному з таких референдумів, до речі, було заборонено будівництво мінаретів в країні.
Маленькі швейцарці йдуть до школи в 4 роки. Навчаються вони чотири дні на тиждень. Середа, субота і неділя - вихідні дні. Освіта в країні повністю безкоштовна, для іноземців теж. Єдиний виняток - елітні приватні школи.

•••У Швейцарії абсолютна більшість магазинів закриваються в 19.00, а по неділях не працюють зовсім. Тільки по четвергах вони відкриті до 21.00. Правда, це не стосується маленьких магазинчиків: вони працюють за власними розкладами. Але є одне правило, яке поширюється абсолютно на всіх: після 21.00 алкоголь у швейцарських магазинах купити неможливо.
•••Метро в Швейцарії є лише в єдиному місті - Лозанні. Та й то всі його лінії наземні, а управляють ними автопілоти.



Прага - місто із гарною архітектурою, містичною історією і багатьма легендами. Чим, окрім звичних пам*яток цікава Прага?


                                    Перший витверезник

                                
                              Власна Ейфелева вежа

                          Будинок, який вміє танцювати


                        Рекорд у книзі Гіннеса. Празький Град.





                                      Церква на костях. Кутна Гора.
                                                 
                                               Будинок               Фауста


                                        Найвужча      вулиця
   

                                Пісяючі            пам*ятники
                   
                              


                                Пневматична пошта


                                        Цікавинки    про країни


Світанок в сосновому лісі . Болгарія.


" Танцюючий будинок".  Польща.


                                                                                                                                                                                                                                 






    Гора Рорайма — плато складене з пісковика, що підноситься вище за навколишні саванни й ліси та позначає «Потрійний Пункт», точку розділу трьох країн Венесуели, Бразилії і Ґайани. Підноситься на висоту 2739 м. Гори вважаються одними з найстаріших геологічних утворень на Землі, датовані Докембрійською ерою, близько двох мільярдів років тому.

                                                  


  « Захоплююча географія»
  •  
  1. *      « Наймокріше» місце земної кулі – Черрапунджа – невелике індійське селище   південному передгір’ї Гімалаїв.  Тут щороку в           середньому випадає понад  12 тис. мм  . опадів.  Понад 10 млн. Цебер на кожний гектар ! У «рекордний»                 1947 рік кількість опадів тут становила 24 326 мм !
  2. *      Найбільш грозовим місцем є місто Богор на острові Ява, розташоване на північному схилі гори Саланг поблизу столиці Індонезії Джакарти. Тут блискавки спалахують у середньому 322 дні на рік.
  3. *      Гніздом блискавок називають місце , куди грозові розряди б’ють із дивовижною невідступністю. У 1978 р. поблизу фінського селища Оравікоскі за рік розрядилося 2276 блискавок ! Найбільша кількість блискавок за добу – 665 тис. – зафіксована наприкінці липня 1992 р. в місті Карлсруе в Німеччині.
  4. *      На Землі є місцевість, де дощ іде «на замовлення». Це – північно-західна провінція Китаю Юньнань. Дощ починається тут навіть від голосного окрику. Причому випадає тим рясніший, чим сильніший голос. Пояснюєть це тим, що тут у горах Гаолінг, знаходяться озера, які настільки перенасичують  повітря вологою,  що найменший струс цого зумовлює утворення дощових крапель.
  5. *      У  1608 році у Франції над містечком Прованс несподівано випав « кривавий » дощ, який дуже налякав людей. Усі  думали, що з неба ллється справжня кров.  Та незабаром дощ припинився, краплі випарувалися, і ні з ким нічого не трапилося.
  6. *      Якось у Данії протягом 20 хв з неба з дощем випадали раки. У різний час і  в багатьох місцях спостерігали випадки « дощів » з павуків, жуків, жаб та комах. Населення Іспанії, Португалії, Норвегії, Данії не раз діставало даровану            «небесну» їжу у вигляді « дощу» з оселедців.





Каньйони Янгікала (Туркменістан) - у перекладі "вогняні замки"
раніше були дном Каспійського моря, сьогодні - місця паломництва тисячів туристів.

1 комментарий:

https://sswww.youtube.com/watch?v=RY_1TIJ5cCs Цікаві факти про Європу